Microsoft nedávno ukázal světu jednu svoji hračku z research laboratoře. Můžete sami vyzkoušet:

https://www.sanddance.ms/

MS SandDance

sanddance_screen

SandDance a Power BI

Na první pohled je to zajímavé – dokáže to na chvíli upoutat. Nicméně po chvilce hraní se objeví hodně neduhů.
Je hodně zřejmé, že jde zatím jen o takový pokus. Začnemě ale pozitivy. V čem je SandDance zajimavý a odlišuje se od ostatních, je to že ve vizualizacích vidíte rovnou jednotlivý detail – každý jednotlivý bod (alespoň většinou) a můžete si ho vybrat, případně odstranit, případně okamžitě zjistit detaily. Dalším hezkým prvkem, který dělá SandDance tím čím má být je právě ten tanec. Jednotlivé přechody vizualizací mezi sebou tvoří právě dojem písečného tance.
Dalším a bohužel posledním plusem je, že to vše běží v prohlížeči a můžete si nahrát i vlastní data.
A teď nastává výčet problémů. Na Microsoftu je hodně vidět že je to velká korporace a pravá ruka zde zjevně neví co dělá ta druhá. Co se týká různých grafických udělátek a vizualizačních nástrojů pro data a reporting, tak je Microsoft hodně rozstříštěný. Poslední dobou to vypadalo, že se vše přesměruje z MS Reporting Services směrem na Power BI. Nutno ale říci, že Power BI ještě zdaleka není ve fázi, ve kterém by mohlo Reporting Services nahradit (navíc se prý letos máme dočkat nějakého jejich přepracování).

Grafy v Power BI

PowerBI_screen

Azure Portal

Jenže, kromě těchto dvou se zde začíná tvořit snad pro každý nástroj vlastní vizualizační nástroj. – Ať už jde o grafy v Azure Portalu (mimochodem ty nejsou až tak špatné, ale i když se tváří, že tam lze hodně věcí nastavit, tak opak je pravdou), nebo právě pokus o SandDance.

Grafy v MS Azure Portalu

Azure_screen

Application Insights

Navíc nedavno Microsoft ukázal i analytický nástroj pro Application Insights z Azure – opět na první pohled celkem zajímavé, ale jde jen o další nehotový a navíc opět dost odlišný nástroj. Mimochodem je docela zajímavé, že tento nástroj, který v podstatě zobrazuje poměrně složitá data je udělaný z pohledu uživatele nejjednodušeji ( i když je pravda, že potřebujeme znát SQL). V MS SandDance se člověk docela rychle ztratí, stejně tak v Power BI, které sice rozte do komplexnosti, ale dost se to odráží na jednoduchosti používání, a občas je to takové hledání možnosti kde co provést v nabídkách.

Grafy v Application Insights

AppInsights_Screen

Závěr

No doporučuji jednotlivé nástroje vyzkoušet, nemyslím, ale že se některý dočká nějakého větší analytického využít v nejbližší době kromě Power BI. SandDance je zatím dost nepoužitelný. Obarvení jednotlivých bodů a jejich zamíchání, aby to tvořilo hezký mramor je k ničemu, ztrácí se v tom informace kterou to má předat. Navíc nevím jestli objevují jednotlivé prvky, ale mohli by se inspirovat v Tableau. Navíc barevné škály vybírané v SandDance také přehlednosti nepřidají.