Jak jsem již zmínil v předchozím článku, s blížícími se Vánoci a zimou byl i čas na zjišťování, co všechno budu potřebovat. Nejen co bude určitě potřeba na závod ale co se bude hodit i na trénink.
Plavání
Na plavání toho až tak potřeba není… až na neopren. Plavky jsem si pořídil nějaké random v nejbližším sportu. Na vedený trénink se pak ještě hodily časem ploutve, které jsem si pořídil. Do normálního bazénu na běžné plavání jsou ploutve ale většinou zakázané. Víc jsem nepotřeboval. Packy a Pull-boy jsem asi obojí asi tak jednou vyzkoušel. Pull boy jsem si pořídil až teď do další sezóny. A ty random plavky tu sezónu taky úplně nepřežili. Kolega pak zkoušel a pořídil si neoprenové plavky a nemůže si je vynachválit – přeci jen nadnášejí tu část těla, co má tendenci se potápět a zároveň kloužou, takže je díky nim rychlejší. Já ale zastávám spíš názor nevypomáhávat si na tréninku tolik, takže pro vyzkoušení nebo natrénování něčeho super, ale tohle třeba považuji za čistě jen boost. Já jsem pak naopak radši překvapený, jak to pak jde v závodním vybavení samo a rychleji 😊
Jinak menší doporučení – ploutve to chce plavecké, a packy do začátku raději menší, s těmi velkými jsem to absolutně nedával.
Neopren na závod jsem si nakonec půjčoval, a asi je to na poprvé lepší. Rozhodně ale ho doporučuju vyzkoušet, já měl možnost ho i vzít do bazénu a zkusit přímo ve vodě.
Kolo
Na to, jak jednoduchá byla výbava na plavání, o to těžší to bylo s kolem 😀 Ba ne, … spíše zábavnější. Zvláště v mém pojetí. Na kolo je toho potřeba trochu víc, v první řadě je potřeba kolo. Měl jsem kola dvě – jedno horské a jedno cyklokrosové, které jsem používal jako takové univerzální. Čistě silniční nebo triatlonové jsem neměl. Bylo tedy rozhodování, co s tím, ale říkal jsem si, že na první triatlon to prostě zkusím s tím, co je, že to musí stačit. A stačilo bohatě. Na závodě se daly vidět i horská kola a podobně. U mne to tedy bylo Cannondale CAADX Tiagra DISC 2016.
Zajímavé bylo, že každý z nás, co jsme do toho šli to vyřešil jinak – a myslím, že všechny cesty byly ok. Jeden kolega si pořídil novou levnější silničku, druhý si pořídil o něco vyšší model, ale už z bazaru, a jeden šel rovnou do nového triatlonového kola. Já jsem tedy předělával cyklokrosové na silniční, potažmo TT. Vlastně k tomu stačilo pár věcí.
- Silniční pláště – to byl obrovský rozdíl, nakonec jsem tam dával 28 mm Tufo. Hlavně jejich zvuk, jak letí po asfaltu jsem si zamiloval.
- Triatlonové nástavce – v obchodě měli fakt vtipné výrazy, když viděli, na co to chci namontovat. Nicméně efekt byl taky celkem dobrý – co jsem tak zkoušel, tak pocitově, když jsem při rychlosti 28 km/h „zalehl“ na tri-nástavce, tak jsem při stejné námaze jel o 2-3 km rychleji. Což také není vůbec špatné. (Btw. moje zalehnutí rozhodně není úplně aero)
- Sedlo – Nebyl jsem úplně spokojený se sedlem na tom kole, hlavně nebylo úplně příjemné na delší jízdy. Bylo úplně super, že jsem mohl vyzkoušet celou řadu ISM sedel ( https://shop.etriatlon.cz/vyhledavani/?string=ISM ). Musím říct, že mě fakt hodně překvapili. Ono to na začátku není moc pohodlné, a v podstatě to tlačí a bolí. Ale jen tak lehce, a hlavně ono to bolelo pořád jen lehce i na konci dlouhých vyjížděk, což bylo úplně super oproti předchozímu stavu. Vyzkoušel jsem všechny možné tvary a tvrdosti, a nakonec jsem zakotvil u ISM PN 2.1. Časem jsem si na něj zvykl a je krásně pohodlné i na delších jízdách
Další doplňky – uvažoval jsem i o dalších držácích na pití (pod sedlo), ale od toho jsem nakonec upustil, dva velké bidony na rámu stačily bohatě. Také jsem s sebou vezl nástroje na případnou opravu – multitool, lepení, náhradní duši, montpáky a mini pumpičku. Opravdu hodně jsem doufal, že to nebude potřeba. Na kolo jsem také přibalil nějaké jídlo a tyčinky – o těch ale později 😀 Nic jako power-meter, nebo podobný věci jsem neměl, jen jsem měl na kole namontované super staré měřidlo rychlosti a vzdálenosti.
Běh
A možná na první pohled nejjednodušší část výbavy. „Stačí“ boty. Doporučuji jim dát, ale dostatek péče při výběru. Já třeba potřebuji pronační boty, a mám rád pohodlí. A také neběhám žádné zázračné časy. Běžel jsem s Adidas Solar Glide ST. Na místě pár minut před závodem jsem ale ještě zjistil, že by se asi docela hodil kšilt nebo kšiltovka proti sluníčku – bylo docela vedro, tak jsem si tam u stánku pořídil i to.
Oblečení
Co se týká dalšího oblečení, tak jsme měli štěstí, že jsme od firmy dostali triatlonové kombinézy 😊 v barvách BIlligence. A z doplňků byl fajn pásek na číslo. Na kolo samozřejmě brýle a helma – stačila obyč, ale nyní uvažuji o nějaké aero.
A nakonec věc nejdůležitější – hodinky
Bez nich ani ránu, aneb co není na Stavě to se nestalo. Osobně jsem šel do Garmin Forerunner 935 – i když okolí mělo spíše Fénix 5. Chtěl jsem něco trochu lehčího a menšího na mou ruku. Zatím nároky plní dokonale. Jsou super i na strukturované tréninky a občas se hodí i na navigaci – i když teď už jsem si pořídil cyklo navigaci.